Artikel bewaren

U heeft een account nodig om artikelen in uw profiel op te slaan

Login of Maak een account aan
Reacties0

Inspireren tot visie en actie

Om de zorg te transformeren moeten we losbreken van bestaande structuren en over organisatiegrenzen heen kijken. Daarom brengt de Masterclass NieuweZorg deelnemers uit alle geledingen van de zorg bij elkaar. Om te verbinden, een domeinoverstijgende visie te ontwikkelen en aan te zetten tot doen. “Pak die hot seat!”

Het is de laatste dag van de Masterclass NieuweZorg editie 2024/2025. In de foyer naast het auditorium van het Prinses Máxima Centrum hangen veertien Toekomstvisies op de zorg. Later zal bekend worden gemaakt wie de meest veelbelovende heeft geschreven.
Jan Derks (oprichter) en Manuel Voll (programmadirecteur) maken zich ondertussen even vrij om te reflecteren op de afgelopen edities van hun succesvolle Masterclass. Zes keer twee volle dagen laven deelnemers zich aan de inzichten van top-notchsprekers als Marcel Levi, Gita Gallé en Diederik Gommers. Ze krijgen een introductie in de systematiek van Brussel en Den Haag. En ze verbreden zich op relevante thema’s zoals het zorg(verzekerings)stelsel, innovatie en leiderschap.

Perspectief op de zorg verbreden

“Zowel voor organisaties als deelnemers is de Masterclass een investering in de toekomst”, stelt Jan Derks. De Masterclass verbreedt enerzijds je perspectief op de zorg. En anderzijds – misschien nog wel belangrijker – je netwerk. “In de afgelopen jaren hebben we bij driehonderd mensen de drempel weggenomen om elkaar op te zoeken.”
Dat laatste is essentieel, weet Manuel Voll. In andere opleidingen komen de zorgverzekeraars een middag bij elkaar, zoeken de mensen uit de zorg elkaar op, en vinden de farmaceuten elkaar. “Wij zetten ze bij elkaar. Twaalf dagen lang. Ze praten samen, dineren samen, drinken een wijntje, voltooien opdrachten. Ik ken geen ander programma waar mensen uit al die verschillende geledingen van de zorg zoveel tijd met elkaar doorbrengen.”

“We bevinden ons op een tipping point waarbij het huidige zorgstelsel niet meer houdbaar is”

Visie op de toekomst

Binnen de zorg wordt veel gepraat óver maar te weinig mét elkaar, vindt Voll. “Door elkaar te ontmoeten en in gesprek te gaan, ontwikkelen de deelnemers gezamenlijk een visie op de zorg van de toekomst.” Dat is nodig om binnen een ingewikkeld zorgstelsel zaken anders aan te pakken, dingen te laten gebeuren. “Als je kijkt naar de zorg bevinden we ons op een tipping point waarbij het huidige zorgstelsel niet meer houdbaar is. Het is te duur en de toegankelijkheid staat onder druk. Daar moeten we een oplossing voor zien te vinden.”

Beweging creëren

De Masterclass claimt niet het zorgstelsel te kunnen veranderen. “Die ambitie hebben we ook niet”, zegt Derks. “Maar het idee is wel dat het ontmoeten van elkaar en geïnspireerd raken tot beweging leidt.” Hij komt met een voorbeeld van een ziekenhuisapotheker die binnen de Masterclass in contact kwam met een zorgverzekeraar. “Samen stelden ze een diabetesprogramma op. Dat is geen stelselwijziging. Maar in de regio was het wel belangrijk. Voor het ziekenhuis, de patiënt en ook voor de zorgverzekeraar.”

Niets doen is geen optie

Na afloop van de Masterclass gaan de deelnemers idealiter zo geïnspireerd terug naar hun eigen organisatie, dat ze daar een steentje in de vijver gooien. Voll: “Beweging creëren. Kleine stapjes zetten. Coalitions of the willing smeden.” Dat is de kern van transformatie, vindt Derks. “En krijg je daar binnen je eigen organisatie niet de handen voor op elkaar, dan heb je altijd nog de community van driehonderd alumni waar je gebruik van kunt maken.” Want blijven hangen op papier is geen optie. “Als er iets moet gebeuren waarvan je weet dat het goed is voor de zorg, dan móét je dat doen. Of zoals Diana Monissen, onze juryvoorzitter van de meest veelbelovende Toekomstvisie, dat altijd treffend zegt: heb lak aan conventies en pak die hot seat!”

De Masterclass NieuweZorg begint in september 2025 aan haar 13e editie. De afgelopen vijf jaargangen wordt het initiatief ondersteund door Skipr-Zorgvisie. Belangstellenden voor de editie 2025/2026 kunnen zich aanmelden via www.skipr.nl/events/masterclass-nieuwezorg-2025/.

 

Tekst: Yvette Polman Fotografie: Hilde Ruitenbeek

Geef uw reactie

Om te kunnen reageren moet u ingelogd zijn. Heeft u nog geen account, maak dan hieronder een account aan. Lees ook de spelregels.